Merak Edilenler, Yazılar

Salih Altun Kimdir

Vali Yardımcısı Salih Altun KimdirHatay Vali Yardımcısı Salih Altun 

Salih ALTUN, 1980 Ardahan doğumludur. İlk ve Orta Okulu Ardahan’da okumuştur.

İstanbul Halkalı Ziraat Meslek Lisesi mezunu olup ardından Marmara Üniversitesi İktisat bölümünü bitiren Salih Altun, Lisansüstü Eğitimini ise Cumhuriyet Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında “Basel II risk yönetimi ve KOBİ’lere etkileri” isimli tez ile tamamlamıştır.

2004 yılında 91. Dönem Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etmiştir. Kaymakamlık kurusunu üstün başarılı derece ile tamamlamıştır.

2005-2006 yıllarında Almanya Sttutgart Schwaebisch Hall Goethe Institut’de 9 ay süreyle dil eğitimi almış ve çeşitli Alman Devlet kurumlarında staj yapmıştır. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde (TODAİE) 37. Dönem Kamu Diplomasisi eğitimini tamamlamıştır.

İkinci fakülte olarak Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirmiştir. 

Sırasıyla, Bandırma Kaymakam Refikliği, Azdavay Kaymakam Vekilliği, Sulusaray Kaymakam Vekilliği, Tokat Yeşilyurt Kaymakamlığı, Şavşat Kaymakamlığı, Arsin Kaymakamlığı, Van Vali Yardımcılığı, Bitlis Vali Yardımcılığı ve Bitlis Vali Vekilliği, Yozgat Vali Yardımcılığı ve Hatay Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Van’da Kapıköy Kara Hudut Kapısı Mülki İdare Amirliği, Bitlis’te ise Terörle Mücadele ve Göç Koordinasyonundan sorumlu koordinatör Vali Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.  

Hatay Vali Yardımcısı olduğu dönemde Suriye sınırında görev yapmıştır. Cilvegözü Kara Hudut Kapısı Mülki İdare Amiri olan Salih Altun, burada sınır yönetimi ve sınır güvenliği, düzensiz göçün önlenmesi, Suriye iç savaşı nedeni ile bölgede BM tarafından yürütülen faaliyetler başta olmak üzere, ulusal ve uluslar arası insani yardım kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle ilişkiler ile bölgeye yapılan insani yardımların koordinasyonu konularında misyon üstlenmiştir.

 

Salih Altun, 20.08.2021 tarih ve 2021/412 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Eskişehir Vali Yardımcısı olarak atanmıştır.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli Hatay, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Osmaniye ve Adana’yı etkileyen büyük depremler sonrası Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız tarafından, Eskişehir Valiliği Kriz Yönetimi ve Koordinasyon Merkezi Başkanı olarak görevlendirilmiştir.

Terörizmle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar sırasında yaptığı hizmetler ve sınır ötesi danışmanlık görevleri ile halkın huzur ve güveninin sağlanması konusunda yaptığı çalışmalar gerekçesi ile Bakanlık makamı tarafından verilmiş bir Başarı Belgesi ile görev yaptığı il Valilerince verilen 3 Takdirname, 7 Başarı Belgesi, 2 Üstün Başarı Belgesi ve 1 Maaşla Ödüllendirmesi mevcut olup, 1. Sınıf Mülki İdare Amiridir.  

İngilizce ve Almanca bilmekte olup evli ve bir çocuk babasıdır.

Salih Altun,  Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Danışma Kurulu Üyesidir. 

Editörlüğünü yaptığı “Disiplinlerarası Bir Bakışla Afet Yönetimi” isimli eser 2023 yılında Nobel Bilimsel Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

 

Hatay Vali Yardımcısı Salih AltunHatay Vali Yardımcısı Salih Altun

Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun