Fotoğraflar, Videolar, Yazılar

Geçmişten Geleceğe Mektup

PTT tarafından düzenlenen ‘2023’e Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası’ nda Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun’un 21 yıl önce kendisine yazdığı mektubu gündem oldu. Vali Yardımcısı Altun,”Bugünün Türkiyesi, 21 yıl öncesine kıyasla oldukça ileri bir noktada, geleceğin Türkiyesi ise çok daha da ileride olacak, buna yürekten inanıyorum.” dedi.

Türkiye’de kendine yazdığı mektupla gündem olan Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun’un PTT tarafından düzenlenen ‘2023’e Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası’ nda mektubunu Cumhuriyetin 100. Yılında TOGG ve Devrim’in önünde teslim aldı.

SABAH ‘a konuşan Vali Yardımcısı Altun,”2002 yılında başlatılan ve 2023 yılına yani Cumhuriyetimizin 100. yılına mektup kampanyasına ben de katılmıştım. Postalandığı günden şahsıma teslim edilişine kadar geçen süre boyunca emanete sahip çıkan başta PTT’miz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. O zamanlar 22 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş bir gençtim. Kampanyayı görünce dikkatimi çekti ve katılmak istedim. O günkü para birimi ile 2 milyon lira değerindeki pulu alarak mektubumu postaya verdim. Gelecekte ne olacağını sadece Allah bilir; 21 yıl sonra ben veya gönderdiğim kişi hayatta olmayabilirdi o nedenle dramatik bir durum yaşanma ihtimaline karşı alıcı olarak da kendimi yazmayı tercih ettim.” dedi.

ADRES OLARAK TBMM’Yİ GÖSTERDİ

TBMM’nin varlığını milletin iradesi ve varlığıyla özdeşleştirdiği için adres olarak TBMM’yi gösterdiğini anlatan Vali Yardımcısı Altun, “Adres olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni göstermiştim. Bunun sebebi, TBMM’nin milletin ve milli iradenin temsil edildiği yer olması ve milletimiz var oldukça kaybolmayacak bir adres olmasıydı. Eğer mektup oraya ulaşırsa, kesinlikle bana da ulaşır diye düşündüm. Buna ilaveten gencecik yaşımda gelecekte TBMM’de olup mektubumu yazıldığı adresten almayı da hayal etmiş olabilirim. Yeni mezun bir genç olarak 2002’den 21 yıl sonrasına, yani geleceğe mektup yazıyorsunuz ve 21 yıl sonra mektubu Vali Yardımcısı olarak alıyorsunuz, tarifi imkansız bu deneyimi herkesin yaşamasını isterdim. Bu mektubu yazdıktan sonra bir gün gelecekteki kendime teslim edileceğine inanarak yaşadım ve bu durum benim için büyük bir motivasyon kaynağına dönüştü. Az önce de ifade ettiğim gibi Ardahan’dan yazdığım mektup için adres olarak Ankara’yı belirlemiştim ve mektubumu Eskişehir’den teslim aldım 200 kilometrelik bir sapma fena değil diye düşünüyorum.”

“MEKTUBU DEVRİM OTOMOBİLİ VE TOGG UN BULUŞTĞU YERDE ALDIM”

Cumhuriyetimizin 100. yılında ve 21 yıl sonra kendisine ulaştırılan mektupla “Geleceğe Dönüş” filminin içindeymişim gibi hislere kapıldığını belirten Vali Yardımcısı Salih Altun, sözlerine şöyle devam etti:

“Mektubu teslim aldığım Eskişehir Valilik Meydanında Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde hazırlanan bir platform vardı. Burada Eskişehir’de üretilen Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim ve Bursa’da üretilen yeni nesil yerli otomobilimiz TOGG yanyanaydı. 100. yılda, mektubun teslimatının tam da burada gerçekleşmesi olaya başka bir güzellik daha kattı. ‘Maziden Atiye’ yazılı bir panonun ve bu araçların önünde, ülkemizin ve benim kişisel olarak geçtiğim sürece hep birlikte şahitlik etmiş olduk. Bugünün Türkiyesi, 21 yıl öncesine kıyasla oldukça ileri bir noktada, geleceğin Türkiyesi ise çok daha da ileride olacak, buna yürekten inanıyorum. 2002 yılında başlayan bu hikaye mektubun teslim edilmesi ile sona ermedi, Türkiye yeni büyük hedeflere yürürken mektubu yazmamı sağlayan idealist ruh beni daima takip edecek. Size ve Sabah gazetesine ilginizden dolayı teşekkür ediyorum ve bu vesile ile Cumhuriyetimizin 100. yılını tekrar kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize yurt yapan tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle yad ediyorum.” dedi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/eskisehir/2023/10/30/gecmisten-gelen-mektup