Fotoğraflar, Geziler, Yazılar

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield Cilvegözü Sınır Kapısını Ziyaret Etti

salih altun linda greenfield

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield, “New York’a dönerek sınır geçişlerini açık tutmak ve geçen sene kapatılan iki sınır kapısının açılması için BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle çalışma yapmayı bekliyorum.” dedi.

Linda Thomas-Greenfield, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Hatay’da, sınır bölgesindeki incelemelerinin ardından Cilvegözü Sınır Kapısı, sınır karakolu, Türkiye’de yaşayan Suriyelilere eğitim ve yardım sağlayan bir dernek ile Suriyeli bir esnafın dükkanını ziyaret etti.

Reyhanlı ilçesindeki sınır kapısında Cilvegözü Mülki İdare Amiri ve Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun ile Türk Kızılay Suriye Alan Koordinatörü Fatih Gökcan, Greenfield’a sınırdaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Altun, sınırın Suriye tarafında yaklaşık 50 bin Suriyelinin geçici briket evler sağlanmasıyla çadırlardan kurtarıldığını belirterek “Hem göçmenlerin yaşam şartlarının düzelmesini hem de düzensiz göçü engellemeyi amaçlıyoruz. Yaşanan yerin güzel olması, düzensiz göçle mücadele açısından önemli bir etken.” diye konuştu.

Kökcan ise Suriye’de 2012 yılından bu yana yardımda bulunmak isteyen tüm derneklere destek verdiklerini vurgulayarak 9 yılda 59 bin 300 araçlık yardım yapıldığını ifade etti.

Greenfield, sınır kapısında oluşturulan Türk tırlarından Suriye tırlarına insani yardım aktarma istasyonunu da gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

 

 

Haber Kaynağı: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/abdnin-bm-daimi-temsilcisi-greenfield-suriye-sinirinda-kapatilan-kapilarin-acilmasi-icin-calisacagiz/2263021